Jarosław Adamów. Muzyk pochodzący ze Stalowej Woli. Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi z wynikiem bardzo dobrym. Karierę folkową rozpoczął w zespole Się Gra inspirującym się muzyką bałkańską, żydowską i polską. Wraz z tym zespołem Adamów nagrał płytę "Się Gra" w studiu nagraniowym 3-go programu Polskiego Radia M 1  im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie i zdobył I nagrodę na I Festiwalu Polskiego Radia "Nowa Tradycja". W 1998 roku grupa wystąpiła jako reprezentant Polskiego Radia na Festiwalu Folkowym Europejskiej Unii Radiowej w Portoroż w Słowenii. Nagrana przez Się Gra płyta otrzymała tytuł Folkowego Fonogramu Roku 2000.

W 2002 - jako Jarek Adamów - zaczął realizować własne projekty muzyczne. Na V Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w 2002 roku wraz z Markiem Durdą otrzymał II nagrodę “za wykonywane w ciekawy i oszczędny sposób, archaiczne pieśni dziadowskie z towarzyszeniem liry korbowej”. W repertuarze znalazły się też jego własne kompozycje inspirowane głównie polskim i żydowskim folklorem muzycznym.

Opracował i wykonuje muzykę do spektaklu "Tajbełe i demon" (w reżyserii Tomasza Pietrasiewicza, aktor - Witold Dąbrowski ), powstałego w “Ośrodku Brama Grodzka Teatr NN" w Lublinie w 2002.

Brał również udział w instalacji „Kosmos” Teatru w Gardzienicach, jako muzyk grupy rekonstruującej tańce antycznej Grecji ( prowadzonej przez Dorotę Porowską i Elżbietę Rojek ).

W 2003 roku nagrał solową płytę "Songs of the Medieval Polish Bards", na której znalazło się dziewięć utworów inspirowanych folklorem żydowskim i polskim. Adamów gra na niej na klarnecie, lirze korbowej, bębnie, sopiłkach oraz śpiewa. Płyta zdobyła III miejsce w konkursie Folkowy Fonogram Roku 2003 organizowanym w ramach VII Festiwalu "Nowa Tradycja".

Opinie jury Folkowego Fonogramu Roku:

 

 • " Bardzo indywidualna i głęboko przeżyta, czasem wręcz przejmująca wizja artystyczna " Dorota Szwarcman
 • " Za stu procentową korzenność, która brzmi jak najlepsza współczesna muzyka transowa " Max Cegielski
 • " Wyjątkowa łatwość łączenia elementów różnych epok, stylów, gatunków. Archaiczny instrument brzmi bardzo stylowo i awangardowo. Bez ludowej cepelii i taryfy ulgowej, że to folklor, więc rzecz specjalnej troski. " Paweł Sztompke
 • " Piękna płyta. Muzyka wprost odwołująca się do tradycji, a zarazem niezwykle osobista, intymna wręcz. Pewne wokalne niedoskonałości jeszcze bardziej uwiarygadniają przekaz proponowany przez Jarka Adamowa. Płyta o świetnej dramaturgii i znakomicie "skomponowana" jako całość. Poruszająca w swej kruchości, porywająca zarówno w sensie repertuarowym jak i wykonawczym. Tomasz Janas

W 2004 roku wziął udział w największym i najbardziej prestiżowym festiwalu world music w Niemczech – „Tanz and Folk Fest” w Rudolstadt. Jego solowy koncert w tamtejszym kościele był wielokrotnie retransmitowany przez Radio Niemieckie.

W 2011 roku druga płyta zespołu SieGra – “Memories of the Stone” została laureatem konkursu “Folkowy Fonogram Roku” organizowanego przez Polskie Radio, a w 2016 roku nominowana do najbardziej prestiżowej nagrody muzycznej w Niemczech - Preis der Deutschen Schallplattenkritik.

Ponadto w 2017 roku jako solista i muzyk zespołów Sie Gra oraz Jarek Adamów ETNOMALIA Projekt otrzymał 8 nominacji w 6-ciu kategoriach do nagrody JPF 2017 Music Awards w U.S.A.

29-go grudnia 2020 roku ogłoszono nagrody muzyczne JPF 2020 Music Awards i spośród 17 700 płyt i 24 000 utworów z całego świata zdobył :

Best Polka Song Winner - Jarek Adamów ETNOMALIA Projekt - Polka

Best Jewish / Klezmer Song Winner - Jarek Adamów ETNOMALIA Projekt - Transhasyd

Best Jewish / Klezmer Album Finalist - Jarek Adamów ETNOMALIA Projekt

Z zespołów z Polski poza ETNOMALIĄ nagrody również zdobyli Anna Maria Jopek, oraz krakowski zespół Kroke.

W 2022 roku płyta Jarek Adamów & Traditional Polish Vocal Ansamble Sami Swoi - "Expedition To The Lost World, Part II - Spring" została nominowana do najbardziej presitżowej nagrody muzycznej w Niemczech - Preis der Deutschen Schallplattenkritik

 

Dyskografia :

 • "Się Gra", MTJ 2000
 • "Songs of the Medieval Polish Bards", Global Village Music & Old Country Music,      BMI 2003.
 • "Expedition to the Lost World - Part One – Winter" ( wraz z zespołem śpiewaczym Sami Swoi z Kopyłowa ) Folken Music 2006
 • "Contemporary Polish Village Music" ( z Pawłem Brzozowskim ), Folken Music 2008
 • "Memories of the Stone - Włodawa Synagogue Live Recording" ( SieGra ) Folken Music 2010
 • "New Polish Klezmer Music" ( muzyczny projekt ETNOMALIA ), Folken Music 2010
 • "Fall in Mountains", Folken Music 2013
 • "Expedition to the Lost World - Part II  – Spring" ( wraz z zespołem śpiewaczym Sami Swoi z Kopyłowa ) Folken Music 2022
 • "In Search of Sources" ( z Marcinem Kozakiem ) Folken Music 2022

JoomShaper