W 2002 Jarek Adamów  zaczął realizować własne projekty muzyczne. Na V Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w 2002 roku wraz z Markiem Durdą otrzymał II nagrodę “za wykonywane w ciekawy i oszczędny sposób, archaiczne pieśni dziadowskie z towarzyszeniem liry korbowej”. W repertuarze znalazły się też jego własne kompozycje inspirowane głównie polskim i żydowskim folklorem muzycznym.

 

W 2003 roku nagrał solową płytę "Songs of the Medieval Polish Bards", na której znalazło się dziewięć utworów inspirowanych folklorem żydowskim i polskim. Adamów gra na niej na klarnecie, lirze korbowej, bębnie, sopiłkach oraz śpiewa. Płyta zdobyła III miejsce w konkursie Folkowy Fonogram Roku 2003 organizowanym w ramach VII Festiwalu "Nowa Tradycja".

 

Opinie jury Folkowego Fonogramu Roku:

  • " Bardzo indywidualna i głęboko przeżyta, czasem wręcz przejmująca wizja artystyczna " Dorota Szwarcman
  • " Za stu procentową korzenność, która brzmi jak najlepsza współczesna muzyka transowa " Max Cegielski
  • " Wyjątkowa łatwość łączenia elementów różnych epok, stylów, gatunków. Archaiczny instrument brzmi bardzo stylowo i awangardowo. Bez ludowej cepelii i taryfy ulgowej, że to folklor, więc rzecz specjalnej troski. " Paweł Sztompke
  • " Piękna płyta. Muzyka wprost odwołująca się do tradycji, a zarazem niezwykle osobista, intymna wręcz. Pewne wokalne niedoskonałości jeszcze bardziej uwiarygadniają przekaz proponowany przez Jarka Adamowa. Płyta o świetnej dramaturgii i znakomicie "skomponowana" jako całość. Poruszająca w swej kruchości, porywająca zarówno w sensie repertuarowym jak i wykonawczym. Tomasz Janas

 

W 2004 roku wziął udział w największym i najbardziej prestiżowym festiwalu world music w Niemczech – „Tanz and Folk Fest” w Rudolstadt. Jego solowy koncert w tamtejszym kościele był wielokrotnie retransmitowany przez Radio Niemieckie.

JoomShaper